Coaching, a może mentoring?

Nadal nie możesz zdecydować się, co jest dla Ciebie najlepsze?

Sprawdź, co pomoże Tobie osiągnąć sukces

Coaching - dwie osoby

Coaching

Masz przed sobą znaczące wyzwanie? Potrzebujesz większej motywacji by ruszyć z miejsca i zmienić coś w swoim życiu? Brak Tobie wiary we własne możliwości? A może nie wykorzystujesz w pełni swojego potencjału? Coaching może być właściwą odpowiedzią na Twoje potrzeby.

Na czym polega coaching skoncentrowany na rozwiązaniach?

Coaching to rozmowa o sprawach dla Ciebie najważniejszych i związanej z tym potrzebie zmiany. Jako Twój coach, tworzę bezpieczną, pozytywną przestrzeń do twórczego myślenia, określania priorytetów, identyfikowania celów. Wspieram Ciebie na drodze do ich osiągnięcia poprzez stawianie ważnych pytań i skłanianie do refleksji. Pomagam odkryć i aktywować w Tobie wartościowe zasoby. Koncentruję się na Twych mocnych stronach. Inspiruję Twoje konkretne działania.

Co jest charakterystyczne dla coachingu według metodologii Ericksonowskiej?

Obecnie istnieje wiele różnych podejść do coachingu. Tym, które stosuję jest metodologia Ericksonowska a oparta jest ona na 4 głównych filarach.

Skupienie się na rozwiązaniu, które wyzwala chęć podjęcia przez Ciebie kroków przybliżających do oczekiwanych w przyszłości rezultatów.

Zorientowanie na działanie, które wzmacnia Twoje dążenie do znaczącej zmiany w nastawieniu, zachowaniu i tworzeniu nowych, dobrych nawyków poprzez szereg inspirujących kroków.

Koncentracja wokół Ciebie, podczas której odwołuję się do Twoich zasobów i umiejętności celem samodzielnego wypracowania rozwiązań.

Podejście systemowe, podkreślające holistyczne postrzeganie Ciebie tak, by pozytywna zmiana wpisywała się w całokształt Twojego systemu wartości.

Mentoring - rozmowa

Mentoring

Potrzebujesz szybkiego i skutecznego wsparcia w rozwiązaniu problemu? Być może uważasz, że masz niewystarczającą wiedzę w jakiejś dziedzinie? Szukasz porady od kogoś z dużym doświadczeniem?

Wybierz odpowiedniego mentora i otrzymaj wartościową pomoc. Nie stój w miejscu, pójdź do przodu.

Na czym polega mentoring?

Mentoringiem zazwyczaj nazywamy współpracę z doświadczonym profesjonalistą w celu poszerzenia wiedzy, umiejętności i zwiększenia samoświadomości w wybranym obszarze. Jako mentor wspieram Ciebie dzieląc się radą na podstawie wcześniejszych doświadczeń i osiągnięć. Co więcej, razem z Tobą współtworzę relację opartą o wzajemne zaufanie, szacunek i otwartość.

Czym wyróżnia się mentoring?

Kluczowymi jego elementami jest obustronna swoboda wypowiedzi oraz szeroka możliwość wzajemnego zadawania pytań. Mentoring opiera się również na przedstawianiu przeze mnie argumentacji popartej przykładami oraz wartościowych sugestii wynikających ze zdobytych doświadczeń. Moim celem jest również taka pomoc Tobie, byś uniknął powielenia błędów, które być może przydarzyły się już wcześniej mnie albo komuś z mojej sieci kontaktów. Jako mentor zwykle dzielę się obrazem tego, co zrobiłem lub zrobiłbym w podobnej sytuacji. Wówczas Ty decydujesz samodzielnie, czy to podejście może sprawdzić się też w Twoim przypadku.

Co charakteryzuje dobrego mentora?

Skuteczny mentor ma zdolność postrzegania danego problemu z wielu różnych perspektyw, co prowadzi do opracowania wartościowego, trafnego kierunku działań. Posiada szerokie doświadczenie i udokumentowane osiągnięcia zawodowe w obszarach, w których udziela mentoringu. Dobry mentor wspierając klienta sięga także do swojego grona kontaktów, będącego skarbnicą praktycznej, gotowej do wykorzystania wiedzy.

Oni odnieśli sukces - możesz i Ty!

Opinia social proof #1

Czuję ogromną satysfakcję

Przez ostatnich 18 lat pracowałam dla międzynarodowych korporacji. W tym czasie zawsze starałam się wypełniać swoje obowiązki jak najlepiej. Nie realizowałam się w pracy jednak tak dobrze jak bym chciała; nie czułam satysfakcji. Zdałam sobie sprawę, że tak dłużej być nie może i zwróciłam się o pomoc do Radka.

Podczas pierwszej sesji coachingowej dostrzegłam, że wyzwanie z którym przyszłam jest związane z innymi obszarami mojego życia. W trakcie kolejnych spotkań Radek pomógł mi otworzyć oczy na szereg możliwości, których do tej pory nie dostrzegałam. Zadawane przez niego pytania były dla mnie zaproszeniem do autorefleksji: w efekcie stałam się bardziej świadoma tego co potrzebuję zmienić i jak mogę to zrobić.

Ten klucz do sprawczości był niezwykle inspirujący a sesje coachingowe wielokrotnie wywoływały u mnie efekt eureki. Po każdej sesji czułam chęć i energię do działania. Z zaangażowaniem wykonywałam kroki do których się zobligowałam a rezultaty przekroczyły moje oczekiwania. Odnotowałam pozytywne zmiany zarówno w sferze prywatnej jak i zawodowej. Zaczęłam ponownie czerpać radość z czytania: w ciągu roku przeczytałam aż 30 książek. Regularnie biegam (pokonałam pierwszy raz w życiu dystans 10km) i chodzę na zajęcia pilates. Ponadto mam większą przyjemność ze swojej pracy. Jednakże moją największą wartością wyniesioną z coachingu jest znacznie lepsza relacja z moim partnerem i nastoletnią córką.

Czuję ogromną satysfakcję już teraz, a wiem, że to dopiero początek wielu dalszych zmian na lepsze. Jestem na nie gotowa, ponieważ Radek pomógł mi odnaleźć sposoby aby zamienić paraliżujące obawy na determinację do realizacji celów i otwieranie drzwi do lepszej przyszłości.

Eleonora M.

Opinia social proof #2

Od stażysty do menedżera projektów

Radek jest moim mentorem od kilku lat. Kiedy go poznałem, byłem jeszcze studentem, który właśnie przyleciał do Irlandii i nie miał pojęcia jak odnaleźć się i rozwinąć skrzydła w korporacyjnym świecie. Gdy rozpocząłem pracę w znanej, międzynarodowej organizacji, część działalności miała zostać przeniesiona do firmy zewnętrznej. Ta zmiana miała duży wpływ na dział, w którym dopiero co zacząłem stawiać pierwsze zawodowe kroki. Nie wiedziałem co robić aby zminimalizować ryzyko utraty pracy.

Wówczas Radek poświęcił swój czas i podzielił się ze mną swoją wiedzą i podpowiedział mi nie tylko jak zmniejszyć wspomniane wyżej ryzyko ale również wejść na szybką ścieżkę rozwoju. Pokazał mi on krok po kroku jak budować swoją markę osobistą oraz jak w najlepszy sposób wykorzystać nadarzające się szanse i poradzić sobie w obliczu dużej zmiany organizacyjnej. Co więcej, współpraca z Radkiem pozwoliła mi wzmocnić moją samoocenę oraz wypracować konkretne metody na zaprezentowanie wartości jaką jestem w stanie zaoferować i firmie i moim współpracownikom.

Przez te wszystkie lata jego rady i rekomendacje zawsze okazywały się być celne i pozytywnie wpłynęły na mój rozwój zawodowy i osobisty. Dzięki Radkowi w ciągu kilku lat wspiąłem się po szczeblach kariery z funkcji stażysty do menedżera projektów na skalę globalną.

Polecam skontaktowanie się z Radkiem jeszcze dziś jeżeli masz jakiekolwiek pytania czy wyzwania dotyczące poruszania się w meandrach korporacji, rozwoju kariery czy zbudowania silnej marki osobistej.

Rene C.

Dwutygodnik Korpołebskiego.
Twój niezbędnik do rozwoju.