Zostałem menedżerem! Co teraz?…

3 minuty czytania

Właśnie objąłeś team? Zastanawiasz się co dalej? Spokojnie. Daj się lepiej poznać swoim pracownikom. Nakreśl cele, jakie stoją przed Wami w najbliższym czasie. Przedstaw zasady współpracy w zespole i podziel się wartościami, którymi się kierujesz. Sprawdź poniżej, jak w kilku krokach sprawnie przygotować exposé szefa.

Z dnia na dzień zostajesz menedżerem i wszystko obraca się o 180 stopni… Zarówno dla Ciebie jak i Twoich pracowników jest to nowa sytuacja. Nagle realizacja Twoich celów jest zależna od pracy Twojego teamu. Z kolei zespół dowiaduje się, że mają nowego „kapitana” i głowi się, co przyniesie ta zmiana. Będzie teraz lepiej? A może gorzej? Jak współpraca z nowym szefem będzie przebiegać? Jaki on jest? A jeśli zespół, który przejmujesz to osoby, z którymi od dawna współpracujesz, to sprawa się nieco bardziej komplikuje. Twoi dotychczasowi koledzy i koleżanki będą bardzo ciekawi, na ile zmieni się Twoja relacja z nimi.

W obliczu nadchodzącej zmiany, takie pytania i wątpliwości są jak najbardziej uzasadnione. Twoim zadaniem jest się do nich odnieść. I to szybko. Dlatego pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest wygłoszenie krótkiego przemówienia na początku współpracy, czyli tzw. exposé. Głównym jego celem jest określenie zasad współpracy w zespole. Zakomunikowanie Twoim pracownikom czego oczekujesz jako przełożony, a jednocześnie poinformowanie czego zespół może się spodziewać po Tobie. Dodatkowo szalenie ważne jest, aby podczas takiego spotkania wskazać na swoją sprawczość, odwagę w podejmowaniu działań, a tym samym nakreślić swój autorytet jako przełożony, który niebawem będzie delegował zadania i weryfikował ich wykonanie.

Co zatem powinno się znaleźć w exposé?


  Wskaż powód Twojego wystąpienia (w tym przypadku objęcie roli menedżera zespołu).

 

  Przedstaw się (uwzględnij doświadczenie zawodowe, punkty zwrotne w karierze, dotychczasowe osiagnięcia, ważne osoby w Twoim życiu, etc.).

 

  Opowiedz o swoim podejściu do zarządzania ludźmi (np. silne wsparcie w rozwoju pracowników, zaangażowanie, współuczestnictwo).

 

  Określ główne cele stojące przed Waszym zespołem, prezentując je w szerszym kontekście (np. plan na pierwszych 30, 60, 90 dni, średnioterminowa strategia działu, kierunki rozwoju firmy).

 

  Wyznacz konkretne zasady i reguły obowiązujące w zespole (np. gramy w jednej drużynie razem a nie przeciwko sobie, jesteśmy rzetelni w wykonywaniu naszych obowiązków, bierzemy pełną odpowiedzialność za wykonywanie zadań).

 

  Przedstaw wartości, jakimi się kierujesz (np. prawdomówność, zaufanie, otwarta komunikacja, determinacja).

 

  Wskaż zachowania, których oczekujesz (np. chcesz usłyszeć jako pierwszy o tym, co się nie udało, dlaczego właśnie tak się wydarzyło i jakie płyną z tego wnioski).

 

  Zwróć uwagę na postawy, jakich nie akceptujesz (np. nie dzielenie się wiedzą między członkami zespołu, wulgarność i brak szacunku do innych osób, molestowanie).

 

  Opowiedz, czego pracownicy mogą się po Tobie spodziewać (np. nazywanie rzeczy po imieniu, docenianie dobrze wykonanej pracy jak i zwracanie uwagi na przestrzeń do poprawy i rozwoju, stawianie dużych wyzwań, wspólne celebrowanie sukcesów).


Pamiętaj, że precyzyjnie określone zasady współpracy budują poczucie bezpieczeństwa i wpływają pozytywnie na motywacje członków zespołu. Dlatego bardzo ważne jest, abyś poświęcił czas na odpowiednie przygotowanie Twojego wystąpienia.

Ponadto, exposé to kontrakt, do którego będziesz mógł się odwołać w przyszłości, jeśli pojawią się w Twoim zespole zachowania, które nie są akceptowalne. Aby było to możliwe, to jeszcze przed zakończeniem wystąpienia upewnij się, czy wszystko co przekazałeś pracownikom było jasne i zrozumiałe.

Zastanawiasz się jak takie wystąpienie może wyglądać w praktyce? Przejdź do artykułu “Przygotowanie exposé spędza Ci sen z powiek? Skorzystaj z gotowego przykładu.” klikając tutaj.

Powodzenia!

Dwutygodnik Korpołebskiego.
Twój niezbędnik do rozwoju.