Przygotowanie exposé spędza Ci sen z powiek? Skorzystaj z gotowego przykładu.

3 minuty czytania

Exposé szefa jest bardzo ważnym wystąpieniem, do którego warto się dobrze przygotować. Jeżeli zastanawiasz się, jak może ono wyglądać w praktyce, to spójrz na gotowy przykład. Wykorzystaj ten schemat by zakomunikować współpracownikom swoje wartości, oczekiwania wobec nich oraz to, w jaki sposób będziesz ich wspierać.

Za kilka dni powinieneś wygłosić exposé, a w Twojej głowie jest mętlik. Nie wiesz jak zacząć i co komunikować, aby być wiarygodnym a jednocześnie zaznaczyć swój autorytet. Poniżej znajdziesz przykładowe wystąpienie, którym możesz się zainspirować do stworzenia własnego.


“Moi drodzy!

Spotykamy się dzisiaj w związku z objęciem przeze mnie roli menedżera zespołu.
Na pewno jesteście ciekawi, jak to wpłynie na Was, dlatego moim celem jest opowiedzieć Wam więcej o tym, jak wyobrażam sobie naszą współpracę i czego możecie się spodziewać po tej zmianie.

Od ostatnich kilku lat pełnię role menedżerskie i zarządzam zespołami sprzedaży. Daje mi to dużą satysfakcję. Na samym wstępie chcę powiedzieć Wam o moich pierwszych doświadczeniach związanych z budowaniem zespołów sprzedaży. Ogromny wpływ wywarł na mnie wówczas mój trener, a zarazem mentor. Powiedział mi wtedy, że aby osiągać powtarzalne sukcesy w tym biznesie, potrzeba czegoś więcej niż wiara w produkt czy usługę, która przynosi wymierne korzyści klientowi. Jeszcze bardziej istotny jest rozwój ludzi, którzy sprzedają tę wartość. Od razu wprowadziłem takie podejście i szybko okazało się, że dzięki niemu moje zespoły osiągają znakomite wyniki.

Dlatego moja filozofia zarządzania ludźmi opiera się właśnie na nieustannym rozwoju członków zespołu. Chętnie dzielę się z pracownikami moja wiedzą, doświadczeniem i pasją do ciągłego doskonalenia się. Zapewniam Was, że zawsze możecie liczyć na moją opinię w różnych trudnościach związanych z rozwijaniem sieci i kanałów sprzedaży.

Mamy ambitny cel, jakim jest zwiększenie przychodów w bieżącym roku o 8%. Dodatkowo, nasz wynik ma bezpośrednie przełożenie na być albo nie być całej organizacji. To spore wyzwanie, ale jestem z Wami na pokładzie i wierzę, że nam się powiedzie.

To czego potrzebuję, to Waszego zaangażowania, zarówno w pracę jak i w naukę nowych umiejętności. Dodatkowo kluczowa jest dla mnie współpraca w zespole i otwarta komunikacja. Nie wyobrażam sobie, żeby w naszym dziale ktokolwiek nie dzielił się wiedzą z innym pracownikiem. Oczekuję od Was także stawiania klienta w centrum uwagi, a wręcz … obsesji na punkcie jego satysfakcjonującego doświadczenia we współpracy z naszą firmą 🙂 To właśnie dzięki zadowolonym klientom, którzy chcą kontynuować współpracę z nami, a także polecają naszą firmę innym, ta organizacja ma szanse dalej się rozwijać.

Chcę również, żebyście wiedzieli, że możecie oczekiwać ode mnie pomocy. Jestem zawsze otwarty i gotowy na to, by podwinąć rękawy i być dla Was wsparciem. Już od tego tygodnia i w każdy kolejny piątek mam zarezerwowane w swoim kalendarzu po 30 minut dla każdego z Was. Ten czas jest przeznaczony w 100% dla Was i możecie z niego skorzystać w dowolny sposób. Jeśli w danym dniu nie macie potrzeby spotkania ze mną, to możecie wykorzystać tę przestrzeń w następnym tygodniu.

Mam nadzieję, że to co powiedziałem jest dla Was zrozumiałe. A jeżeli chcecie poruszyć jakiś konkretny aspekt naszego dzisiejszego spotkania, to oczywiście zapraszam na indywidualną rozmowę dziś lub jutro. Dziękuję za Waszą obecność i życzę Wam dobrego dnia.”


Dwutygodnik Korpołebskiego.
Twój niezbędnik do rozwoju.