Jakie są Pani/Pana oczekiwania finansowe?

2 minuty czytania

Jeżeli odpowiedź na pytanie o Twoje oczekiwania finansowe zawsze sprawiała Tobie trudność, to koniecznie przeczytaj poniższy wpis. Znajdziesz w nim szybkie wskazówki odnośnie tego, jak ustalić adekwatną dla Ciebie i realną do spełnienia dla pracodawcy wysokość wynagrodzenia.

To pytanie często budzi wiele emocji u osób, które ubiegają sie o podwyżkę.

Jaką kwotę podać? Czy nie będzie ona za niska? Albo wręcz przeciwnie, zbyt wysoka?

Pojawia się zakłopotanie, niepewność, stres…

Jeśli masz wątpliwości co odpowiedzieć na pytanie o oczekiwania finansowe, ważne jest abyś się do tej sytuacji dobrze przygotował.

Oto kilka sposobów, z których możesz skorzystać.


• Znajomi i znajomi znajomych.

Uruchom sieć swoich kontaktów. Zweryfikuj, w jakich przedziałach mieszczą się zarobki Twoich znajomych o podobnych kompetencjach i zbliżonym doświadczeniu do Twojego, w branży w której pracujesz.

 

• Raporty płacowe odnośnie wynagrodzeń w danej branży.

Publikacje te stanowią źródło informacji odnośnie poziomów wynagrodzeń dla specjalistów oraz kadry menedżerskiej. Warto zapoznać się  z informacjami, jakie płace oferowane są na rodzimym rynku aby być na bieżąco. Dodatkowo możesz znaleźć w nich trendy na rynku pracy, na przykład w odniesieniu do świadczeń dodatkowych lub elastycznych form pracy oferowanych przez pracodawców.

 

Zobacz raport Hays
Zobacz raport Michael Page

 

• Indywidualny raport płacowy.

Portale pracy oraz agencje doradztwa personalnego udostępniają możliwość stworzenia indywidualnego raportu o zarobkach. Na podstawie wyników ankiety, którą wypełnisz, wygenerowany zostanie dokument. Będzie to podsumowanie m.in. tego, jak przedstawia się wysokość Twojego wynagrodzenia do średnich wynagrodzeń osób w Twoim wieku na podobnym stanowisku i zbliżonym do Twojego doświadczeniu oraz wykształceniu.

 

Wygeneruj raport płacowy na Pracuj.pl
Wygeneruj raport płacowy na Wynagrodzenia.pl

 

• Jawne widełki uposażenia w ogłoszeniach rekrutacyjnych.

Coraz więcej pracodawców decyduje się na zaprezentowanie widełek płacowych na dane stanowisko, publikując swoją ofertę na portalu pracy. Widełki te jasno określają wynagrodzenie możliwe do uzyskania w danej firmie.  Jest to szybki sposób na pozyskanie informacji jakie są rynkowe pensje w przypadku niektórych stanowisk.


Dwutygodnik Korpołebskiego.
Twój niezbędnik do rozwoju.