Nie zrobiłeś exposé? Nic straconego, możesz to nadrobić.

1 minuta czytania

Objęcie zespołu nie jest jedynym momentem na przedstawienie exposé. Sprawdź, w jakich jeszcze sytuacjach warto zorganizować to wystąpienie. Odświeżysz wtedy pewną formę umowy między Tobą a pracownikami, do której będziesz mógł powrócić, gdy zajdzie taka potrzeba. Pomoże to w zbudowaniu sprzyjającego środowiska pracy.

Jeżeli objąłeś zespół, ale nie przygotowałeś wystąpienia w formie exposé, to masz szansę to nadrobić. Ustalenie zasad z pracownikami, poinformowanie ich o tym, jakich postaw od nich oczekujesz, a zarazem wyjaśnienie na jakie wsparcie od Ciebie mogą liczyc, jest bardzo istotne. Jest to pewna forma umowy, która definiuje pożądane relacje między Tobą, jako przełożonym, oraz Twoim zespołem.

Dlatego nie płacz na rozlanym mlekiem… Skoncentruj się na innych sytuacjach, które możesz wykorzystać aby powrócić do tematu „kontraktu”, który dobrze jest zawrzeć z pracownikami.


Oto kilka momentów, które stanowią dobre powody, aby zorganizować exposé szefa:

  • Zmiana strategii, kierunku rozwoju firmy
  • Zmiany organizacyjne w ramach departamentu, w którym jesteś jednym z menedżerów
  • Omówienie celów biznesowych dla zespołu na kolejny kwartał
  • Odwołanie się do, bądź aktualizacja wartości, którymi kieruje się firma
  • Wprowadzenie narzędzi HR, które są związane z zarządzaniem pracownikami (np. nowy system oceny pracowniczej, program rozwoju kompetencji)
  • Przyjęcie nowego pracownika do zespołu
  • Niepożądane wydarzenia, np. znaczący wzrost rotacji pracowników w firmie

Przykładowe okazje już masz. Czas na przygotowanie exposé. Sprawdź teraz pod tym linkiem, jakie są kluczowe treści, które powinny znaleźć się w takim wystąpieniu.
Powodzenia!

Dwutygodnik Korpołebskiego.
Twój niezbędnik do rozwoju.