Mowa ciała na wagę złota. Jakich błędów w komunikacji niewerbalnej unikać?

2 minuty czytania

Mowa ciała może skutecznie zarówno wesprzeć jak i oddalić Ciebie od realizacji zamierzonego celu. Dlatego szalenie ważne jest aby przyjrzeć się Twojej gestykulacji i zweryfikować jak możesz zostać odebrany przez rozmówcę. Zadbasz w ten sposób o spójność przekazu, by komunikacja niewerbalna była zgodna z tym co mówisz.

Mowa ciała jest w stanie przekazać więcej niż wypowiedziane słowa. Często gesty, mimika czy postawa ciała komunikują coś zupełnie innego niż zamierzamy. Dlatego dobrze jest mieć świadomość tego, co chce przekazać nasze ciało by móc lepiej nad sobą panować.

Zdarza się na przykład, iż rozmówca powiedział, że się na coś zgadza, lecz wyraz jego twarzy w trakcie wypowiedzi wskazuje na coś zupełnie innego. Podobnie warto przyjrzeć się temu w jaki sposób się uśmiechasz. Kiedy jesteś zrelaksowany i pewny siebie, to uśmiech zwykle jest swobodny i naturalny. Jest to dobry sposób wprowadzenia pozytywnej atmosfery do rozmowy. Pamiętaj jednak by nie silić się na uśmiech, gdyż wygląda to sztucznie i nieszczerze. Taki wymuszony uśmiech zmniejszy siłę i prawdziwość Twojego przekazu.

Twarz człowieka – a w szczególności oczy – są w stanie przekazać wiele informacji na temat jego myśli. Gdy nawiązujesz kontakt wzrokowy, to wskazuje to na Twoją uważność wobec drugiej osoby. Natarczywe wpatrywanie się jest z kolei niegrzeczne, więc okazjonalnie odwróć wzrok w lewo lub prawo, przerywając ciągłość spojrzenia. Ważne jest, by nie kierować wzroku w dół i nie patrzeć się w podłogę, gdyż oznacza to uległość i podporządkowanie.

Zadbaj o odpowiednią mowę ciała tak, aby jak najlepiej wspierała ona treści jakie przekazujesz.


• Brak kontaktu wzrokowego, który może zostać zinterpretowany jako nieśmiałość, niezainteresowanie a nawet nieszczerość.

 

• Zgarbiona postawa, która może sygnalizować niepewność, strach zagubienie.

 

• Brak uśmiechu, który może wskazywać na niezadowolenie, rozczarowanie lub spięcie.

 

• Nadmierna gestykulacja, która może wysyłać sygnał, że jesteś chaotyczny lub nieuporządkowany.

 

• Bawienie się włosami, mogące wskazywać na znudzenie lub wygnalizować brak profesjonalizmu.

 

• Krzyżowanie ramion na piersi, które często jest odbierane jako zdystansowanie się lub nawet sprzeciw.

 

• Schowane dłonie, co może komunikować, że coś ukrywasz.

 

• Zbyt intensywne wpatrywanie się, mogące wskazywać, że jesteś natarczywy, arogancki i wprowadzić rozmówcę w zakłopotanie.

 

• Drapanie się po głowie, które może wywołać wrażenie zagubienia a nawet zmyślania.

 

• Pstrykanie palcami lub bawienie się przedmiotem, które może sprawiać wrażenie, że jesteś zdenerwowany lub nadpobudliwy.


Dwutygodnik Korpołebskiego.
Twój niezbędnik do rozwoju.